| Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Voltage | 3×400 V |
| Motor input | 1,6 hp/1,2 kW |
| Noise level | 71 dB(A)/1m |
| Current consumption | 4,7 A |
| Weight | 29 kg |
| L x W x H | 380x415x290 mm |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Protection class | IP54 |
| Duty Cycle | S3 – 50% |
| Air Flow @ 0 bar | 166 (L/min) |
| Air Flow @ 5 bar | 140 (L/min) |
| Air Flow @ 10 bar | 108 (L/min) |




