| Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Motor input | 0,7 hp/0,55 kW |
| Current consumption | 3,4 A |
| L x W x H | 440x580x6255mm |
| Weight | 53 kg |
| Tank Size | 10 l |
| Max. Pressure | 8 bar |
| Voltage | 230 V |
| Noise level | 49 dB(A)/1m |
| Protection class | IP40 |
| Duty Cycle | S1 – 100% |
| Air Flow @ 0 bar | 105 (L/min) |
| Air Flow @ 5 bar | 75 (L/min) |
| Air Flow @ 8 bar | 65 (L/min) |





