| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Motor input | 1,34 hp/1,0 kW |
| Max. Pressure | 10 bar |
| L x W x H | 340x276x190 mm |
| Weight | 18 kg |
| Current consumption | 9,3 A |
| Voltage | 110 V |
| Noise level | 73 dB(A)/1m |
| Protection class | IP54 |
| Duty Cycle | S1 – 100% |
| Air Flow @ 0 bar | 153 (L/min) |
| Air Flow @ 5 bar | 94 (L/min) |
| Air Flow @ 10 bar | 59 (L/min) |





