| Current consumption | 5,1 A |
|---|---|
| Motor input | 0,8 hp/0,6 kW |
| Voltage | 110 V |
| Noise level | 64 dB(A)/1m |
| Weight | 21 kg |
| L x W x H | 200x367x383 mm |
| Max. Pressure | 8 bar |
| Protection class | IP20 |
| Duty Cycle | S3 – 50% |
| Air Flow @ 0 bar | 85 (L/min) |
| Air Flow @ 5 bar | 60 (L/min) |
| Air Flow @ 8 bar | 50 (L/min) |




