| Part No. | 17131000 |
|---|---|
| Filter Type 1 | Coalescing, 0.01 mg/m³ – 0.01 ppm @ 21°C |
| Filter Type 2 | Oil Vapour Removal, 0.003 mg/m³ – 0.003 ppm @ 21°C |
| Replacement filter element Part No | Filter type 1 (17131002), Filter type 2 (17131707) |
| Drain | Float Drain |
| Replacement drain element Part No. | 17131042 |
| Min. Working Pressure | 1 bar |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| N2 flow out | 400 l/min @ 7 Bar |
| L x W x H | 65x76x311 mm |
| Weight | 0,6 kg |
| Duty Cycle | S1 – 100% |
| Mounting Bracket Kit Part No. | 17131085 |






