| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Motor input | 0,71 hp/0,53 |
| L x W x H | 283x125x175 mm |
| Weight | 9,8 kg |
| Protection class | IP20 |
| Duty Cycle | S1 – 100% |
| Current consumption | 2,0 A |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Voltage | 110 V |
| Noise level | 60 dB(A)/1m |
| Air Flow @ 0 bar | 76 (L/min) |
| Air Flow @ 5 bar | 40 (L/min) |
| Air Flow @ 10 bar | 17 (L/min) |





